Islamskie Zgromadzenie Ahl-ul-Bayt

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia


Szyicka Wspólnota Muzułmańska w Polsce   najważniejsze wydarzenia 2019 - 2021


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Obchody 41. Rocznicy Zwycięstwa Rewolucji Islamskiej Iranu w Warszawie


We wtorek 11.02.2020 r., Ambasada Iranu w Warszawie zorganizowała ceremonię upamiętniającą 41. rocznicę zwycięstwa rewolucji islamskiej.
Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz państwowych i samorządowych, instytucji kulturalnych, społecznych i religijnych, a także krajowych mediów. Tradycyjnie, do udziału w uroczystości zaproszeni zostali naczelny imam Polski JEm Szejk Ryszard Ahmed Rusnak oraz członkowie Najwyższej Rady Islamskiej.

Przypadająca 11 lutego Rocznica Zwycięstwa Rewolucji Islamskiej to  święto narodowe Iranu. Upamiętnia ono wydarzenia z 1979 roku, w czasie których Naród irański obalił reżim szacha Rezy Pahlaviego, kończąc tym 2500 lat rządów monarchicznych w tym kraju.

Rewolucja Islamska pod przewodnictwem Imama Chomeiniego ustanowiła nowy system polityczny oparty na wartościach islamskich i demokracji.
Każdego roku Irańczycy obchodzą rocznicę rewolucji islamskiej od 1 do 11 lutego, znaną jako ceremonie Dziesięciodniowego Fajr (Świt).

Źródło: -   Serwis Naczelnego Imamatu Polski
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jubileuszowe XX obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce


26 stycznia 2020 r.
Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa” obchodzony był 26 stycznia 2020 r.,  XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbyły się w  jezuickim Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, spotkali się przedstawiciele obydwu religii. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.
W obchodach udział wzięli m. in. mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Rady Imamów mufti Ligi Muzułmańskiej Nedal Abu Tabaq, zwierzchnik Islamskiego Zgromadzenia Ahl-ul-Bayt naczelny imam Polski szejk Ryszard Ahmed Rusnak, Ambasador Republiki Indonezji Siti Nugraha Mauludiah, przedstawiciel ambasady Iranu, członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, przedstawiciele muzułmanów w Polsce, a także przedstawiciele świata akademickiego, księża i siostry zakonne.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie na jego czele stoi bp Henryk Ciereszko.
Na czele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów stoją obecnie: prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej.
Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

Źródło: -  eKAI oraz  Serwis Naczelnego Imamatu Polski
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Photo abia.pl

Naczelny Imam Polski z oficjalną wizytą w Iranie


25.06.2019,
TEHERAN. Na zaproszenie lokalnych instytucji religijnych i edukacyjnych przebywał z roboczą wizytą w Iranie naczelny imam Polski Jego Eminencja Hojatoleslam Szejk Ryszard Ahmed Rusnak.
Podczas wizyty szejk Rusnak odbył wiele spotkań z przedstawicielami irańskich organizacji religijnych i edukacyjnych, podczas których omówiono zakres współpracy dwustronnej w dziedzinie edukacji religijnej, oraz problematykę uboju rytualnego i certyfikacji halal w naszym kraju.

Źródło:
- Serwis Naczelnego Imamatu Polski
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego